13 grudnia 2018
Imieniny obchodzą:
Łucja, Otylia, Eugeniusz

      Budżet obywatelski czy budżet spółek?  
 

admin | 22 Jul 2014

- Nie chciałbym dzisiaj wypowiadać się na ten temat. Nie konsultowałem tego jeszcze z burmistrzem - mówi zaskoczony Marek Karolczak, prezes PWiK, który od nas dowiedział się, że Stanisław Martuzalski wydał kolejne zarządzenie na sprzedaż wierzy ciśnień. Tymczasem spółka PWiK złożyła wniosek do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego o budowę ścianki wspinaczkowej w tym obiekcie. W sumie do Jarocińskiego Budżetu Obywatelskiego 2015 wpłynęło 35 wniosków. 20 proc. z nich pochodzi od... spółek gminnych lub ich prezesów. - Wnioski wychodzące od spółek gminnych są, moim zdaniem rzeczą bardzo nietrafioną- zauważa Dariusz Kycia.

Przy wewnętrznej wysokości 18 m można uzyskać około 300 m ładnej ścianki wspinaczkowej - o projekcie złożonym do Jarocińskiego Budżetu Obywatelskiego 2015 przez PWiK opowiada Marek Karolczak - prezes spółki. - Ostatnio taki projekt był realizowany w Kościanie. Myślę, że jest to fajny pomysł dla mieszkańców tego miasta, jeśli jarocińska wieża ciśnień nie jest wykorzystywana na co dzień - mówi Karolczak. - Wiadomo, że później trzeba by przeszkolić kadrę, która by ten obiekt obsługiwała, ale mogłaby by nim zarządzać szkoła nr 5 lub spółka Jarocin Sport i przy niedużej odpłatności można by ładnie wykorzystywać ten obiekt - planuje prezes PWiK. Sześć dni po zakończeniu przyjmowania wniosków do JBO 2015 i dzień po opublikowaniu ich na stronie internetowej Gminy Jarocin, Stanisław Martuzalski wydał zarządzenie, którym wyraża zgodę sprzedaż wieży ciśnień. - Nie chciałbym dzisiaj wypowiadać się na ten temat - mówi zaskoczony Marek Karolczak. - Wieża ciśnień nie jest obiektem spółki, tylko gminy, ale (...) jest to budżet obywatelski, więc każdy może złożyć do niego wniosek. Nawet jeśli nie dotyczy on jego majątku - kontynuuje prezes PWiK. - Przejeżdżając często ul. Św. Ducha, widząc tę wieżę i wiedząc o rozwiązaniu w Kościanie, złożyliśmy podobną propozycję- tłumaczy Karolczak. Stanisław Martuzalski na razie zdaje się nie dostrzegać kuriozalności zaistniałej sytuacji. - Zobaczymy czy wniosek przejdzie i czy znajdziemy kupca- skomentował sprawę burmistrz podczas spotkania Jarocińskiej Rady Budżetu Obywatelskiego.

Spółki chcą wsparcia z budżetu obywateli
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nie jest jedyną jarocińską spółką, która chce skorzystać z kwoty miliona złotych zapisanej w Jarocińskim Budżecie Obywatelskim 2015. Przedsiębiorstwa gminne złożyły w sumie siedem projektów. O fundusze z tego źródła starają się także Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Zakład Gospodarki Odpadami, Jarociński Fundusz Poręczeń Kredytowych, Leszek Mazurek, prezes Jarocin-Sport oraz Bartosz Ziółkowski, członek zarządu Jarocińskich Lini Autobusowych. Pełniący obowiązki prezesa JLA, złożył aż dwa wnioski. Przypomnijmy, że burmistrz Jarocina oprócz miliona złotych w JBO 2015 będzie dysponował także osobnym budżetem Gminy Jarocin na 2015 rok. Pieniądze te w części również będą przeznaczone na realizowanie zadań wskazanych przez spółki gminne. Na ten fakt uwagę zwrócili także członkowie Jarocińskiej Rady Budżetu Obywatelskiego, którzy opiniują głoszone projekty. - Wnioski wychodzące od spółek gminnych są, moim zdaniem, tutaj rzeczą bardzo nietrafioną - zauważył Dariusz Kycia. - Obywatele będą widzieć, że nie jest to inicjatywa od nich, tylko ze spółek - stwierdził. - Jako zwykły człowiek odpowiem, że masz rację

Prezes złamał regulamin
Oprócz wniosków zgłoszonych przez spółki gminne lub ich prezesów, w Jarocińskim Budżecie Obywatelskim 2015 znalazły się również te podane przez mieszkańców. W przeważającej części są to inwestycje drogowe i budowlane. Wśród 35 propozycji znalazła się także „perełka”, która może świadczyć o tym, że mieszkańcy nie do końca poważnie potraktowali milionową propozycję burmistrza. Jej autorem jest Aleksander Woelke. Złożył on wniosek o plan naprawy złych inwestycji za poprzednich burmistrzów Jarocina.

Rozbieżna koncepcja na przeznaczenie wieży ciśnień, projekty złożone przez spółki gminne, czy „perełka”, to jednak nie wszystkie zawiłości, z którymi przyjdzie się zmierzyć Jarocińskiej Radzie Budżetu Obywatelskiego, która będzie je opiniowała. W skład Rady weszło 10 osób zgłoszonych przez burmistrza Jarocina i 10 mieszkańców gminy, którzy sami wyrazili taką chęć. Grupa ta musiała postanowić co zrobić z przypadkiem, kiedy jeden wnioskodawca złożył dwa projekty do realizacji w ramach JBO 2015, czego zabraniał regulamin. Taka sytuacja miała miejsce trzykrotnie. Dwa wnioski do budżetu obywatelskiego zgłosili: Bartosz Ziółkowski, członek zarządu JLA, Zbigniew Kaczmarek, przewodniczący Osiedla nr 8 w Jarocinie oraz Zarząd Osiedla nr 9 w Jarocinie. Problem ten został jednak bardzo szybko rozwiązany. - Zaprosimy wnioskodawcę na posiedzenie i on zdecyduje, który wniosek składa do budżetu - stwierdziła Aldona Łyskawińska - sekretarz gminy i przewodnicząca JRBO.

Sześć wniosków złożyli też przedstawiciele czterech jarocińskich osiedli. Nie zrobiło tego żadne z ośmiu miejskich sołectw, bo te dysponują własnymi funduszami. Projekty realizowane w ramach Jarocińskiego Budżetu Obywatelskiego 2015 mieszkańcy gminy będą mogli wybierać od 8 sierpnia do 9 września. Sposób głosowania wyjaśnimy w kolejnych tekstach poświęconych JBO 2015.

Autor:
E-mail: (nieobowiązkowy)
Uśmieszki: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 

| Wyczyść pamięć


 Startuj z Życiem!
 Dodaj do ulubionych!
POGODA : JAROCIN
NOWY NUMER

SZYBKI KONTAKT

NAJNOWSZA GALERIA
Jarocin Festiwal 2010 - 30lecie

OGŁOSZENIA DROBNE
 Sprzedam
 Nieruchomości
 Auto-moto
 Praca
 Rolnicze
 Usługi
 Różne
 Towarzyskie
 Informator medyczny

LOKALIZACJA
JAROCIN FESTIWAL


WIEŚCI Z GMIN


SPORT


HISTORIA


KABARET


© 2008 by zyciejarocina.pl do góry