18 stycznia 2019
Imieniny obchodzą:
Piotra, Małgorzaty

      Ponad 2 mln zł do dyspozycji sołectw  
 

admin | 22 Jul 2014

Mieszkańcy jarocińskich sołectw będą mogli zdecydować o wydaniu ponad 2 mln zł zamiast dotychczasowych 370 tys. zł. Radni zdecydowali o radykalnym zwiększeniu tzw. funduszu sołeckiego. Najwięcej będą mieli do dyspozycji mieszkańcy Witaszyc (ponad 200 tys. zł), Cielczy i Goliny (ponad 130 tys. zł)

Możliwość zwiększenia środków na fundusz sołecki została wprowadzona w marcu br. nową ustawą. Z jej przepisów skorzystali radni Ziemi Jarocińskiej i złożyli projekt uchwały, które radykalnie zwiększa pulę środków będąca w dyspozycji mieszkańców sołectw. - Naszym zamiarem nie jest dopisanie kolejnych 2 mln zł w budżecie po stronie wydatków. Nam chodzi o to, aby to bezpośrednio mieszkańcy mogli zdecydować odpowiedzialne o wydaniu przypadającego na ich sołectwo funduszu. W ten sposób będą mogli spowodować, że zostaną zrealizowane zadania, na których im najbardziej zależy - tłumaczył radny Robert Kaźmierczak, prezentując uchwałę w sprawie określenia zasad zwiększenia środków funduszu sołeckiego przypadających na poszczególne sołectwa. - Czy o tym, żeby wyremontować kuchnię w miejscowej szkole, zbudować plac zabaw, ustawić kosze na śmieci i ławki powinni decydować radni i burmistrz czy mieszkańcy? - pytał radny. - Powinni o tym decydować mieszkańcy. Chciałbym żeby wzrosło poczucia sprawstwa mieszkańców - objaśniał Kaźmierczak.

Przedstawiana uchwała nie znalazła akceptacji u skarbnik gminy. - Mieliśmy do czynienia z pilotażem budżetu obywatelskiego (…), mieszkańcom oddano wtedy kwotę 300 tys. zł. W 2014 roku stwierdzono, o tym aby w ten sposób decydować o przeznaczeniu miliona złotych. Fundusz sołecki też można potraktować, jak swojego rodzaju budżet obywatelski dla mieszkańców sołectw - argumentowała skarbnik gminy Katarzyna Łoszyk. - Myślę, że dzięki funduszowi sołeckiemu zrobimy to, o co prosimy bezskutecznie burmistrza od dwóch lat - na zarzuty pani skarbnik odpowiedział radny Rajmund Banaszyński. Radny Jerzy Walczk zaproponował, aby kwotę ponad 2 milionów złotych przekazać mieszkańcom sołectw nie od razu od przyszłego roku, ale sukcesywnie w ciągu pięciu lat. - Z pozycji mieszkańca Goliny podoba mi się ta uchwała, bo taka miejscowość, jak Golina nie będzie miała problemu z rozdysponowaniem 130 tys. zł - powiedział radny Marcin Półrolniczak. - Lokalne społeczności na pewno staną na wysokości zadania - do pomysłu zwiększenia środków na fundusz sołecki przekonywał Rajmund Banaszyński. Radny Kaźmierczak ubolewał, że mimo wprowadzenia przez sejm nowych przepisów o funduszu sołeckim posłowie nie dali podobnego prawa mieszkańcom osiedli. - To jedno z naszych wyzwań, aby kolejnych raz spróbować wypracować jakiś nasz jarociński, zgodny z prawem fundusz osiedlowy, skoro nie chcą go stworzyć posłowie. To by nie powodowało konieczności dokonywania przekształceń osiedli w sołectwa - mówił radny Robert Kaźmierczak.

Pomimo burzliwej dyskusji między radnymi, uchwała w sprawie określenia zasad zwiększenia środków funduszu sołeckiego przypadających na poszczególne sołectwa znalazła akceptację większości radnych. Pomysł przedstawiony przez radnych Ziemi Jarocińskiej poparło 16 radnych. Przeciwnymi jej byli tylko dwaj radni - Ryszard Kołodziej i Jerzy Walczak. Decyzje o tym, co w 2015 r. zrealizować z przypadającego na dane sołectwo funduszu mieszkańcy muszą podjąć do 30 września.

Autor:
E-mail: (nieobowiązkowy)
Uśmieszki: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 

| Wyczyść pamięć


 Startuj z Życiem!
 Dodaj do ulubionych!
POGODA : JAROCIN
NOWY NUMER

SZYBKI KONTAKT

NAJNOWSZA GALERIA
Jarocin Festiwal 2010 - 30lecie

OGŁOSZENIA DROBNE
 Sprzedam
 Nieruchomości
 Auto-moto
 Praca
 Rolnicze
 Usługi
 Różne
 Towarzyskie
 Informator medyczny

LOKALIZACJA
AKTUALNOŚCI


JAROCIN FESTIWAL


WIEŚCI Z GMIN


SPORT


HISTORIA


KABARET


© 2008 by zyciejarocina.pl do góry