18 stycznia 2019
Imieniny obchodzą:
Piotra, Małgorzaty

      UKŁAD pod Klęką  
 

admin | 04 Feb 2014

Pod Klęką koło Nowego Miasta podpisano dokument, który wydał Władysław Łokietek.

W Kodeksie Dyplomatycznym Wielkopolskim w Tomie drugim znajdujemy ciekawy dokument dotyczący położonej niedaleko Jarocina Klęki. Otóż 23 sierpnia 1299 roku doszło pod tą wsią do podpisania ważnego dokumentu, który wydał książę Władysław Łokietek. Treść owego dokumentu dotyczyła też króla Czech Wacława II. Jest to też jedna z pierwszych informacji o Klęce leżącej niedaleko rzeki Warty k/ Nowego Miasta. Ta wieś należała dawniej do parafii nowomiejskiej i wchodziła w skład klucza nowomiejskiego. Według Stanisława Kozierowskiego nazwa Klęka oznaczała wklęsłe miejsce, dolinę. W XIX w. opisywana miejscowość dzieliła się na wieś, która liczyła 9 domów i 197 mieszkańców oraz na dominium Klęka, w skład którego wchodziło oprócz Klęki 14 miejscowości/folwarków: Aleksandrowo, Laskówko, Laskowy, Elizanki, Komorze k/ Chociczy, Hermanowo - młyny, Rochmule, Wilczki, Papiernia, Klęka - dom szosowy, Kolnice, Teresin, Lindenhof, Louisenthal. W dominium była tu gorzelnia, młyn parowy, cegielnia i mleczarnia.

Władysław Łokietek urodzony w 1260 roku otrzymał swój przydomek z racji niskiego wzrostu. Był bratem Leszka Czarnego, po którego bezpotomnej śmierci (impotencja, mimo prób leczenia) otwarła się droga do tronu krakowskiego. Jak trudna była to droga, niech świadczy to, że Łokietek trzy razy musiał starać się o to, by zostać panem Krakowa, a później królem Polski. Po śmierci króla Przemysława II zabitego przez Brandenburczyków w 1296 roku Władysław Łokietek po raz drugi spróbował objąć panowanie nad Polską i zajął m.in. Wielkopolskę i Pomorze Gdańskie. I tu pojawiła się kolejna przeszkoda, jaką był król czeski Wacław. Był młodszy od polskiego księcia o jedenaście lat. Wacław powoływał prawo do Polski dlatego, że żoną Leszka Czarnego była Gryfina Halicka, jego ciotka. Wacław nie tylko dysponował większą siłą militarną, ale też jak podaje Długosz rycerze księcia Łokietka dopuszczali się grabieży w Wielkopolsce aż tak dalece, że w 1299 r. biskup poznański Andrzej Zaremba z pobliskiego Czermina k./Pleszewa rzucił klątwę na Łokietka. Co prawda książę pojednał się z Kościołem, ale straty moralne i brak zaufania Wielkopolan doprowadziły do jego klęski. Tu właśnie dochodzimy do owego dokumentu spod Klęki wydanego w 1299 r.

Władysław Łokietek zrzekał się ziem, którą posiadał i miał złożyć hołd lenny ze wszystkich swoich ziem (z Wielkopolski, Pomorza i Kujaw) w Pradze na najbliższe Boże Narodzenie. Po złożeniu hołdu miał je otrzymać powrotem jako czeskie lenno. W przeciwnym razie miano zwolnić poddanych z obowiązku posłuszeństwa Łokietkowi. W zamian miał książę Władysław otrzymać 4000 grzywien oraz 8 - letnie dochody kopalni w Olkuszu. Z pozoru dokument ten wyglądał na zupełną abdykację Łokietka, ale jak pisał prof. Balzer był on w rzeczywistości taki, jak poprzednie dokumenty księcia Władysława. Był on wyrazem chwilowego ustępstwa. W rzeczywistości polski książę nie zamierzał tych postanowień dotrzymywać. Gdy zbliżało się Boże Narodzenie 1299 roku Łokietek przebywał w obozie pod Skomlinem w wieluńskiej ziemi, zaś same święta spędził późniejszy król w Kaliszu. Książę Władysław Łokietek zmuszony musiał wyjechać z Polski, ale po kilku latach wrócił do kraju i po śmierci Wacława II (1305 r.) i zamordowaniu Wacława III (1306 r.) objął w posiadanie Małopolskę, Wielkopolskę i Pomorze Gdańskie i zaczął jednoczyć przyszłą Koronę Królestwa Polskiego.

Autor:
E-mail: (nieobowiązkowy)
Uśmieszki: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 

| Wyczyść pamięć


 Startuj z Życiem!
 Dodaj do ulubionych!
POGODA : JAROCIN
NOWY NUMER

SZYBKI KONTAKT

NAJNOWSZA GALERIA
Jarocin Festiwal 2010 - 30lecie

OGŁOSZENIA DROBNE
 Sprzedam
 Nieruchomości
 Auto-moto
 Praca
 Rolnicze
 Usługi
 Różne
 Towarzyskie
 Informator medyczny

LOKALIZACJA
AKTUALNOŚCI


JAROCIN FESTIWAL


WIEŚCI Z GMIN


SPORT


HISTORIA


KABARET


© 2008 by zyciejarocina.pl do góry