18 stycznia 2019
Imieniny obchodzą:
Piotra, Małgorzaty

      Rok wypędzonych z Ziemi Jarocińskiej  
 

admin | 04 Feb 2014

Rok 2014 w Jarocinie został ustanowiony przez Radę Miejską w Jarocinie „Rokiem pamięci o mieszkańcach Ziemi Jarocińskiej wypędzonych wskutek II wojny światowej”. - Dziś często wojna kojarzy się z czymś, co jest tylko fabułą filmową, a nie ma związku z rzeczywistością, tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce na naszym terenie - mówił radny Robert Kaźmierczak, pomysłodawca uchwały.

- W tym roku mija 75 lat od wybuchu II wojny światowej. W jej wyniku mieliśmy do czynienia z wysiedleniami, przesiedleniami, zsyłkami i wypędzeniami 12 tys. mieszkańców Ziemi Jarocińskiej - mówił Robert Kaźmierczak przedstawiając projekt uchwały. Zaznaczył, że zależy mu, aby przez najbliższe miesiące wspominać, dokumentować i pokazywać losy jarocinian wysiedlonych w czasie wojny w wagonach towarowych do Generalnego Gubernatorstwa, wywiezionych na roboty przymusowe, uciekających przed hitlerowcami na wschód Polski, skąd okupant sowiecki zesłał ich w głąb ZSRR i kilkudziesięciu jarocińskich Żydów, którzy trafili do łódzkiego getta, a następnie do obozów zagłady. - W uzasadnieniu uchwały wspominamy też o wypędzonych po zakończeniu wojny Niemcach, którzy czuli się jarocinianami, mieszkali tutaj od pokoleń, wielu pomagało Polakom w okresie okupacji. „Wypędzonymi” nie nazywamy tych Niemców, o których upomina się Erika Steinbach. Oni przybyli na tereny Polski po wrześniu 1939 r., zajęli domy wysiedlonych Polaków, zwykle współpracowali z okupantem, a w 1945 r. wyjechali. Warto również zaznaczyć, że w Jarocinie i okolicy mieszkają także osoby, które w 1945 r. wysiadły tutaj z pociągu wiozącego je przez kilka tygodni zagarniętych przez Związek Radziecki terenów II Rzeczypospolitej - kontynuował Kaźmierczak.

Obchody „Roku pamięci o mieszkańcach Ziemi Jarocińskiej wypędzonych wskutek II wojny światowej” mają zostać skierowane głównie do młodych ludzi. Dlatego też do Jarocina przyjedzie wystawa „Wypędzeni 1939” poświęcona wysiedleniom mieszkańców Kraju Warty począwszy od zimy 1939 roku. Będzie ona poszerzona o warsztaty dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz projekcje filmowe. - Pierwszym miejscem, w którym chcielibyśmy, aby wystawa była pokazywana jest budynek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, dawnego klasztoru, w którym hitlerowcy urządzili obóz dla przesiedleńców. Później chcielibyśmy, aby wystawa trafiła na dworzec kolejowy, z którego w wagonach towarowych wywożono Polaków - tłumaczył Robert Kaźmierczak.

Wystawa „Wypędzeni 1939” to jednak nie wszystko. W październiku Towarzystwo Muzyczne w Jarocinie zorganizuje w ramach Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej koncert „Głosy z przeszłości” Poznańskiego Chóru Chłopięcego, poświęcony zagładzie polskich Żydów. Właśnie w październiku minie 75. lat od wyrzucenia kilkudziesięciu jarocińskich Żydów z mieszkań, spędzenia ich na rynek, a następnie na dworzec i wywiezienia do łódzkiego getta, by później trafić do obozów koncentracyjnych.

Dotychczas zaplanowane wydarzenia są przygotowywane przez organizacje pozarządowe, m.in. Towarzystwo Muzyczne w Jarocinie, Stowarzyszenie JAROCIN XXI, Fundację 750-lecia Jarocina, Związek Miast Polskich, Towarzystwo Kolei Wielkopolskiej), Muzeum Regionalne w Jarocinie, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. - Liczymy na to, że inne podmioty też się do tego włączą - mówił Robert Kaźmierczak. Radny poprosił także o przesłanie podjętej uchwały do placówek oświatowych, instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych. - Tak, aby i te podmioty w swoich działaniach w roku 2014 uwzględniały również te zagadnienia, które niekoniecznie funkcjonują w świadomości, zwłaszcza młodego pokolenia. (…) - podkreślał radny klubu Ziemia Jarocińska.

Uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2014 „Rokiem pamięci
o mieszkańcach Ziemi Jarocińskiej wypędzonych wskutek II wojny światowej” jarocińska Rada Miejska przyjęła jednogłośnie. - Jako wnuk i syn rodziny, która została
w czasie II wojny z naszych terenów, z terenów Powiatu Jarocińskiego (…) wywieziona, wypędzona dziękuję za podjęcie tej inicjatywy. (…) - powiedział po głosowaniu Stanisław Martuzalski.


Autor:
E-mail: (nieobowiązkowy)
Uśmieszki: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 

| Wyczyść pamięć


 Startuj z Życiem!
 Dodaj do ulubionych!
POGODA : JAROCIN
NOWY NUMER

SZYBKI KONTAKT

NAJNOWSZA GALERIA
Jarocin Festiwal 2010 - 30lecie

OGŁOSZENIA DROBNE
 Sprzedam
 Nieruchomości
 Auto-moto
 Praca
 Rolnicze
 Usługi
 Różne
 Towarzyskie
 Informator medyczny

LOKALIZACJA
HISTORIA


AKTUALNOŚCI


JAROCIN FESTIWAL


WIEŚCI Z GMIN


SPORT


KABARET


© 2008 by zyciejarocina.pl do góry