18 stycznia 2019
Imieniny obchodzą:
Piotra, Małgorzaty

      2013 Rokiem Powstańców Wielkopolskich  
 

admin | 21 Dec 2012

Rok 2013 będzie w gminie Jarocin obchodzony jako Rok Jarocińskich Powstańców Wielkopolskich. Decyzję w tej sprawie rada miejska podjęła podczas dzisiejszej sesji. Podobne uchwały mają przyjąć pozostałe gminy z terenu powiatu jarocińskiego oraz sam powiat. - Intencją jest zadbać o pamięć o powstańcach, o ich groby, o miejsca upamiętniające powstańców - zapowiada Robert Kaźmierczak, przewodniczący rady miejskiej w Jarocinie.

Pomysł padł na spotkaniu 17 grudnia, na które starosta jarociński Mikołaj Szymczak zaprosił wójtów i burmistrzów oraz przewodniczących rad gmin, a poświęconemu obchodom 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tam też Robert Kaźmierczak, przewodniczący jarocińskiej rady, zaproponował, aby poszczególne rady ustanowiły rok 2013 Rokiem Jarocińskich/ Jaraczewskich/ Kotlińskich/ Żerkowskich Powstańców Wielkopolskich 1918-1919.

- Pierwszą z inicjatyw w gminie Jarocin jest wspólna akcja Parafii pw. św. Marcina w Jarocinie, Muzeum Regionalnego w Jarocinie, Grupy Rekonstrukcyjnej i Stowarzyszenia Jarocin XXI - zapowiada Robert Kaźmierczak. Przedsięwzięcie polega na renowacji tablicy ku czci poległych Powstańców Jarocińskich w 1919r., która znajduje się na krużgankach kościoła pw. św. Marcina (przy wejściu od strony rynku). 30 grudnia parafia św. Marcina rozpocznie sprzedaż tysiąca cegiełek o nominale 10 zł, z których dochód zostanie przeznaczony na renowację tablicy.

Kalendarz obchodów Roku Jarocińskich Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 ma powstać do końca lutego. W obchody mają się zaangażować szkoły, instytucje kulturalne, parafie, organizacje pozarządowe, jednostka wojskowa, a także sołectwa i osiedla.

Autor:
E-mail: (nieobowiązkowy)
Uśmieszki: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 

| Wyczyść pamięć


 Startuj z Życiem!
 Dodaj do ulubionych!
POGODA : JAROCIN
NOWY NUMER

SZYBKI KONTAKT

NAJNOWSZA GALERIA
Jarocin Festiwal 2010 - 30lecie

OGŁOSZENIA DROBNE
 Sprzedam
 Nieruchomości
 Auto-moto
 Praca
 Rolnicze
 Usługi
 Różne
 Towarzyskie
 Informator medyczny

LOKALIZACJA
AKTUALNOŚCI


JAROCIN FESTIWAL


WIEŚCI Z GMIN


SPORT


HISTORIA


KABARET


© 2008 by zyciejarocina.pl do góry