18 stycznia 2019
Imieniny obchodzą:
Piotra, Małgorzaty

      Finanse 2013: oszczędności kosztem przedszkoli  
 

admin | 19 Nov 2012Mniejsze dotacje dla przedszkoli niepublicznych, większe wydatki na urzędnicze pensje i zaledwie kilka nowych inwestycji, wśród których sztandarowa to przebudowa ulicy Ługi – oto propozycje zawarte w przygotowanym przez burmistrza projekcie budżetu na rok 2013 oraz w towarzyszącym mu pakiecie uchwał. Do tego mieszkańcy mają płacić wyższe o średnio 5% podatki. - Traktujemy ten budżet jako wersję roboczą, pisaną na kolanie, nad którą będziemy jeszcze musieli sporo popracować – zapowiadają radni klubu Ziemia Jarocińska.

Do projektu budżetu na rok 2013 i uchwał mu towarzyszących, które burmistrz Stanisław Martuzalski złożył 15 listopada w biurze rady miejskiej, radni z klubu Ziemia Jarocińska odnieśli się na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Mniejsze dotacje dla przedszkoli niepublicznych
To co najbardziej bulwersuje tę grupę radnych, to obniżenie dotacji dla niepublicznych przedszkoli z 80 do 75%. Według ich wyliczeń, gdyby rada przyjęła proponowaną przez burmistrza uchwałę, przedszkola prowadzone przez stowarzyszenia otrzymałyby w sumie ćwierć miliona zł mniej. Ich zdaniem takie „dokręcanie śruby” zabija inicjatywę obywatelską i kładzie pod znakiem zapytania dalszy los placówek niepublicznych. A to przecież głównie dzięki przedszkolom niepublicznym udało się w gminie podnieść wskaźnik objęcia wychowaniem przedszkolnym dzieci w wieku 3-5 lat z 30% do ponad 80%. Radni Ziemi Jarocińskiej na takie rozwiązania godzić się nie zamierzają i już zapowiedzieli, że zagłosują przeciwko uchwale obniżającej dotacje dla przedszkoli niepublicznych.

Dyskryminacja placówek niepublicznych przejawia się zdaniem radnych również przy planowanym projekcie Samorządowe Szkoły Cyfrowe, który kierowany jest tylko do szkół publicznych.

O milion więcej na płace w administracji
Z jednej strony burmistrz planuje cięcia w oświacie, a z drugiej wzrost wydatków na "płace i pochodne" w administracji. W roku 2011, kiedy burmistrzem był Adam Pawlicki, na ten cel wydano niecałe 4 mln zł. W bieżącym roku, już pod rządami Stanisława Martuzalskiego, kwota ta wzrasta do ponad 4,3 mln zł. W przyszłym roku będzie to już blisko 5 mln zł, a to aż o 26,6% w stosunku do roku 2011.

Podatki też w górę
W przyszłym roku czeka nas mało inwestycji (sztandarową będzie przebudowa ulicy Ługi) i podwyżka podatków. Podatki od nieruchomości i środków transportowych wzrosną o ok. 5%. Jest za to propozycja obniżenia z 75,86 do 52 zł średniej ceny skupu żyta, która stanowi podstawę naliczenia podatku rolnego. Do tego dojdzie płacony od połowy przyszłego roku podatek śmieciowy - 9 zł miesięcznie od osoby segregującej odpady, a 15 zł jeśli osoba nie zadeklaruje segregowania.

Pakiet uchwał podatkowych będzie uchwalany podczas sesji 23 listopada. Sam budżet – pod koniec grudnia.

UZUPEŁNIENIE: 23 listopada projekt uchwały, który przewidywał obniżkę dotacji dla przedszkoli niepublicznych, został na wniosek burmistrza zdjęty z porządku obrad sesji rady miejskiej. Stanisław Martuzalski swojej decyzji o wycofaniu się z zamiaru obniżenia dotacji, nie uzasadnił.

Autor:
E-mail: (nieobowiązkowy)
Uśmieszki: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 

| Wyczyść pamięć


 Startuj z Życiem!
 Dodaj do ulubionych!
POGODA : JAROCIN
NOWY NUMER

SZYBKI KONTAKT

NAJNOWSZA GALERIA
Jarocin Festiwal 2010 - 30lecie

OGŁOSZENIA DROBNE
 Sprzedam
 Nieruchomości
 Auto-moto
 Praca
 Rolnicze
 Usługi
 Różne
 Towarzyskie
 Informator medyczny

LOKALIZACJA
AKTUALNOŚCI


JAROCIN FESTIWAL


WIEŚCI Z GMIN


SPORT


HISTORIA


KABARET


© 2008 by zyciejarocina.pl do góry