18 stycznia 2019
Imieniny obchodzą:
Piotra, Małgorzaty

      Radolin gościł mistrza olimpijskiego  
 

admin | 14 Aug 2012Jaki związek z letnimi Igrzyskami Olimpijskimi 1900 roku ma Jarocin? Większy niż mogłoby się wydawać. Dawny władca Jarocina Hugo von Radolin przyjął na oficjalnym spotkaniu złotego medalistę Igrzysk Olimpijskich. Było to na początku minionego stulecia w Paryżu.

Niepisaną tradycją jest goszczenie w ambasadzie znajdującej się w mieście igrzysk olimpijskich sportowców danego kraju. Nie inaczej było już na przełomie XIX i XX wieku.

Hugo von Radolin według źródeł historycznych był ambasadorem Cesarstwa Niemieckiego w Paryżu dopiero od 1901 roku. Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się natomiast w stolicy Francji rok wcześniej. Niewykluczone, że von Radolin przebywał już wtedy w placówce dyplomatycznej, na co dowodem jest spotkanie z medalistą olimpijskim.

Niegdysiejszy władca Jarocina podejmował złotego medalistę olimpijskiego wioślarskiej czwórki ze sternikiem. Gościem u Radolina był Wilhelm Carstens, który medal wywalczył z Juliusem Körnerem, Adolfem Möllerem i Hugo Rüsterem. Carstens reprezentował Germania Ruder Club Hamburg, czołowy niemiecki klub specjalizujący się w sportach wodnych.

Jako ciekawostkę dotyczącą igrzysk w Paryżu w 1900 roku należy podać, iż zmagania sportowców z 24 krajów trwały aż pięć miesięcy. Rozpoczęły się 14 maja, a zakończyły dopiero 28 października. Wystartowało w nich 997 sportowców, w tym zaledwie 22 kobiety, które po raz pierwszy dopuszczono do rozgrywek sportowych na poziomie olimpijskim.. Sportowcy walczyli o 95 kompletów medali w 20 dyscyplinach. Na początku XX wieku można było zdobyć złoto olimpijskie na przykład w strzelaniu do żywych gołębi, w pływackim wyścigu na 200 m z przeszkodami lub w przeciąganiu liny.

Dla porównania należy podać, że w zakończonych niedawno Igrzyskach Olimpijskich w Londynie brało udział ponad 10 tys. zawodniczek i zawodników z 204 krajów, którzy walczyli o 302 komplety medali w 26 dyscyplinach. Całą tą olbrzymią pod każdym względem imprezę sportową udało się zmieścić w ciągu ledwie 16 dni.

W pierwszych letnich igrzyskach XX wieku największe triumfy święcili gospodarze, którzy w sumie zdobyli aż sto medali. Reprezentacja Cesarstwa Niemieckiego zdobyła wówczas łącznie osiem medali. Jako kolejną ciekawostkę dodam, że pod flagą biało-czerwoną o medale w Paryżu walczyli reprezentacji Czech. A raczej Bohemy, bo tak się wówczas nazywali nasi Południowi Sąsiedzi.

Mariusz Kaźmierczak

Autor:
E-mail: (nieobowiązkowy)
Uśmieszki: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 

| Wyczyść pamięć


 Startuj z Życiem!
 Dodaj do ulubionych!
POGODA : JAROCIN
NOWY NUMER

SZYBKI KONTAKT

NAJNOWSZA GALERIA
Jarocin Festiwal 2010 - 30lecie

OGŁOSZENIA DROBNE
 Sprzedam
 Nieruchomości
 Auto-moto
 Praca
 Rolnicze
 Usługi
 Różne
 Towarzyskie
 Informator medyczny

LOKALIZACJA
HISTORIA


AKTUALNOŚCI


JAROCIN FESTIWAL


WIEŚCI Z GMIN


SPORT


KABARET


© 2008 by zyciejarocina.pl do góry