21 stycznia 2019
Imieniny obchodzą:
Agnieszki, Inezy, Jarosława


AKTUALNOŚCI

      Zobaczyli biogazownie  
 


Grupa 30 osób z Jarocina i okolic wybrała się na wyjazd studyjny do Cloppenburga, który miał na celu przedstawienie funkcjonowania dwóch biogazowani działających na tym terenie. Wycieczkowicze mieli okazję zapoznać się z ich działaniem, wysłuchać wykładu oraz obejrzeć od podszewki jak wygląda obsługa tych instalacji a także jaki mają one wpływ na środowisko. Poniżej publikujemy kilka wypowiedzi udzielonych na gorąco podczas wyjazdu. Szerzej w następnym numerze Życia Jarocina. czytaj dalej
      Energia z rzeźnickich resztek  
 100 ton odpadów dziennie na bioenergię, która może zaspokoić potrzeby nawet 5 tysięcy mieszkańców, przetwarzać będzie nowoczesna kompleksowa biogazownia rolnicza, jaka w przyszłym roku ma powstać w Golinie. W nowym zakładzie, którego uruchomienie pociągnie za sobą koszty rzędu 20 milionów złotych, pracę znajdzie kilkanaście osób, korzyści z niego płynące będą jednak dla szerszej rzeszy społeczeństwa...
Inwestorami są Iwona i Janusz Wojtczakowie z Goliny. Aktualnie zostało wszczęte standardowe postępowanie odnośnie przeprowadzenia oceny oddziaływania inwestycji na środowisko.
czytaj dalej
      Rozmowa z Januszem Wojtczakiem  
 Co to jest biogazownia i jak ona funkcjonuje?
Biogazownia to najprościej mini elektrownia, bardzo istotny element w polskim systemie i bilansie energetycznym Uważam, że idea zbudowania w Polsce biogazowni w każdej gminie, którą głosi pan minister rolnictwa Marek Sawicki, to jedna z bardziej przemyślanych i pragmatycznych decyzji gospodarczych polityków, na szczeblu centralnym. Ta idea spowoduje, że powstanie około 2000 biogazowni, o średniej mocy 1MWatt energii elektrycznej. W sumie produkowałyby około dwa gigawaty energii elektrycznej, czyli tyle, co średniej wielkości elektrownia jądrowa.
czytaj dalej
      Śpiewali w Tarcach i Jarocinie  
 Koncert młodych artystów w auli Zespołu Szkół Przyrodniczo - Biznesowych w Tarcach już po raz dziewiąty zainaugurował obchody Międzynarodowego Dnia Muzyki.
Dzięki staraniom dyrektorów ZSP-B w Tarcach - Sławomira Adamiaka i Ogniska Muzycznego w Jarocinie - Leszka Świderskiego, na tegoroczne obchody dnia muzyki składał się ciąg imprez, który tradycyjnie już rozpoczął koncert w szkole w Tarcach.
czytaj dalej
      Węgiel i amfetamina  
 


Działkę amfetaminy schował w etui po płycie CD 31-letni mieszkaniec Zabrza. Policjanci zatrzymali go w Wyszkach, gdy wraz z dwoma kolegami jeździł po wsi i oferował mieszkańcom kupno węgla po atrakcyjnej cenie.
Do zatrzymania doszło 22 września. Dyżurny jarocińskiej komendy otrzymał telefonicznie informację, że po wsi jeździ samochodem trójka mężczyzn, która oferuje mieszkańcom możliwość kupna węgla niewiadomego pochodzenia po atrakcyjnej cenie.
czytaj dalej
      Śmierć na „jedenastce”  
 Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne w wypadku dwóch TIR-ów. Do wypadku doszło na krajowej „jedenastce” w Klęce (gm. nowe Miasto).
Do wypadku doszło 23 września około 20.00 na prostym odcinku drogi między Wolicą Pustą a Klęką. W kierunku Poznania jechały dwie ciężarówki.

Pierwszą z nich, Iveco, kierował 43-letni mieszkaniec Poznania. Drugą, marki Renault Magnum, prowadził 52-letni mieszkaniec gminy Nowe Miasto. - Pojazdy połączone były holem sztywnym. W pewnym momencie, z nieustalonych dotąd przyczyn, obydwa samochody zjechały na prawe pobocze, a następnie do rowu.
czytaj dalej
      Kurs dla bezrobotnych  
 


Dwa miliony złotych - tyle udało się pozyskać Powiatowemu Urzędowi Pracy w Jarocinie. Fundusz przeznaczony będzie na pomoc osobom bezrobotnym w wieku 45 lat i więcej. Pozostałe fundusze przeznaczone będą dla osób zwolnionych z przyczyn niezależnych od nich.
Są to środki z rezerwy ministra pracy. Pozyskane środki przeznaczone będą na kursy, szkolenia, prace interwencyjne oraz dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Z takiej pomocy będą mogli skorzystać także byli pracownicy zakładu AP Jarkon.
czytaj dalej
      Dobry wujek Pawlicki  
 


W ciągu kilku tygodni zawrzało wokół tematu zamknięcia zakładów w Kotlinie. Pracownicy ostatniej deski ratunku dopatrywali się w burmistrzu Jarocina Adamie Pawlickim. Jego działania i słowa jednak w sposób negatywny odebrali zarówno radni jarocińscy, jak i kotlińscy. Grono rajców z Jarocina wręcz zarzuciło włodarzowi samowolę, która w rezultacie mogłaby doprowadzić do odłączenia się kolejnej gminy od powiatu Jarocińskiego.
Przypomnijmy, że jedną z propozycji, w jakiej burmistrz Pawlicki upatrywał się ratowania spółki, było połączenie gmin Jarocin i Kotlin. Wówczas do kasy nowej jednostki samorządowej wpłynęłoby 5% podatków, co stanowiłoby około 15 milionów złotych.
czytaj dalej
      Prezes popiera, ale sam nie jeździ  
 „Jeżdżę Autobusem - Nie korkuję ulic”- to hasło nowej kampanii Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej oraz Ministerstwa Środowiska, w którą włączyły się Jarocińskie Linie Autobusowe. Charakterystyczne naklejki z hasłem akcji umieszczone zostały na przystankach oraz autobusach poruszających się po mieście.
Prezes JLA, Grzegorz Mirkiewicz ma nadzieję, że dzięki tej inicjatywie część osób zmieni swoje przyzwyczajenia i przesiądzie się do pojazdów komunikacji miejskiej, zwalniając miejsce na drodze. Sam szef jarocińskich „emek” nie jeździ autobusem do pracy i dołącza się do grona osób, które korkują centrum Jarocina.
czytaj dalej
      Przeszkoleni na jarocińskich obiektach  
 


Pierwszego dnia października w Jarocinie gościło blisko dwudziestu przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Warszawy. Grupa przyjechała w ramach szkolenia w zakresie termomodernizacji obiektów budowlanych.
Warto podkreślić, że to właśnie jarocińskie projekty zostały wybrane jako odpowiednie do prezentacji szkoleniowej. Delegaci zobaczyli cztery budynki z terenu gminy Jarocin: budynek przy ul. Kościuszki 15a oraz siedziby Zespołów Szkół nr 3 w Jarocinie, w Cielczy oraz w Wilkowyi.
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Startuj z Życiem!
 Dodaj do ulubionych!
POGODA : JAROCIN
NOWY NUMER

SZYBKI KONTAKT

NAJNOWSZA GALERIA
Jarocin Festiwal 2010 - 30lecie

OGŁOSZENIA DROBNE
 Sprzedam
 Nieruchomości
 Auto-moto
 Praca
 Rolnicze
 Usługi
 Różne
 Towarzyskie
 Informator medyczny

LOKALIZACJA
JAROCIN FESTIWAL


WIEŚCI Z GMIN


SPORT


HISTORIA


KABARET


© 2008 by zyciejarocina.pl do góry