18 stycznia 2019
Imieniny obchodzą:
Piotra, Małgorzaty

HISTORIA

      Okruchy z historii oświaty rolniczej i ponadgimnazjalnej w Tarcach  
 


W listopadzie tego roku upływa 60 lat od rozpoczęcia w Tarcach działalności edukacyjnej osób związanych z rolnictwem. Warto więc przy okazji przypomnieć niektóre fakty z dziejów jedynej placówki na wsi w powiecie jarocińskim pozwalającej uzyskać świadectwo maturalne oraz interesujące wykształcenie.

Jeden z pierwszych zapisów historycznych dotyczy Tarzec w 1293 roku, kiedy to w dokumentach pojawił się komes (dostojnik zarządzający okręgiem administracyjnym) Tarcinus. Obecna nazwa wsi Tarce pochodzi prawdopodobnie z początku XVIII wieku.
czytaj dalej
      Cielcza – dzieje wsi i kościoła  
 


Cielcza jest dużą wsią, położoną 5 km na północ od Jarocina. Leży na wzniesieniu, ostańcu polodowcowym, zwanym Pagórem Cielczy (117 m n.p.m.). Na terenie wsi odkryto cmentarzysko z okresu kultury łużyckiej (1200 – 400 p.n.e).

Niemałe trudności sprawia nam wyjaśnienie etymologii nazwy wioski. Najczęściej spotyka się potoczną opinię, iż nazwa Cielcza pochodzi od "cielca", czyli figury pogańskiego bożka.
czytaj dalej
      Dom Pomocy Społecznej w Zakrzewie (1948 – 2008)  
 


Placówka została utworzona w czerwcu 1948 roku, dokładnie 60 lat temu. Początkowo jako Dom Matki i Dziecka, w którym znalazły schronienie matki z dziećmi, osamotnione w wyniku zawieruchy wojennej.

Dom początkowo miał status samorządowy – podlegał powiatowi jarocińskiemu. W roku 1952 uzyskał status jednostki państwowej. Od początku 1999 roku znów stał się samorządowym – jest jednostką organizacyjną powiatu jarocińskiego.
czytaj dalej
      O Lubini Małej i Wielkiej  
 


Dziś mało kto wie, że jeszcze w XIX stuleciu mieliśmy na Ziemi Jarocińskiej dwie Lubinie: Małą i Wielką. Niewiedza ta dotyczy zwłaszcza młodego pokolenia. Lubinia Mała istnieje do dziś, zaś Lubinia Wielka nosi obecnie nazwę Dobieszczyzna. Obie wioski leżą na terenie gminy Żerków, sąsiadują ze sobą. Przepływa przez nie rzeczka Lubianka – prawy dopływ Lutyni.

Nazwa Lubinia została przejęta właśnie od rzeki Lubianki, ponieważ nazewnictwo wód (hydronimia) jest najstarsze. Z kolei nazwa Lubianka wywodzi się od starosłowiańskiego przymiotnika „luba” = miła.
czytaj dalej
      Obrazki z dziejów Chociczy  
 


Wieś Chocicza jest położona nad rzeczką Kolnicą, w gminie Nowe Miasto, w odległości 5 km na południowy zachód od siedziby gminy, w powiecie średzkim. Obecnie liczy około 1150 mieszkańców.

Nie można ustalić najstarszych śladów osadnictwa, gdyż nie prowadzona tutaj żadnych badań archeologicznych.
Nazwa wsi pochodzi od starosłowianśkiego imienia Chociesław, w zdrobniałej formie Chocik.
czytaj dalej
      Stanisław Kuberka - życiorys wydobyty z zapomnienia  
 


Był powstańcem wielkopolskim i walczył pod Warszawą w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Przez cały okres międzywojenny organizował życie społeczno-polityczne i gospodarcze na Ziemi Jarocińskiej, najpierw jako komisarz, a później jako wójt gminy Jarocin.

W czasie okupacji pozostawał pracownikiem gminy w służbie niemieckiej, ale nie podpisał volkslisty i nie współpracował z Niemcami, więcej – wielu Polakom uratował życie. Po wojnie znów organizował polską administrację na Ziemi Jarocińskiej. Tak było do 1952 roku ...
czytaj dalej
      Kurcew – wioska na skraju powiatu  
 


Wieś pojawia się w źródłach historycznych z początku XV stulecia jako dziedzictwo Szreniawitów, którzy przyjęli nazwisko Kurczewski. Nazwa miejscowości pochodzi od staropolskiego wyrazu „kurcz”, określającego charta – psa myśliwskiego.

Niewielka wieś Kurcew leży w odległości około 14 km na wschód od Jarocina, w gminie Kotlin, na południowo-wschodnim krańcu powiatu jarocińskiego, przy drodze Sławoszew – Pleszew.
czytaj dalej
      Historia: Tarce – perła wśród lasów  
 


[b]O tym, że Tarce są perłą ukrytą wśród lasów wiedzieli Wojciech Kossak, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Magdalena Samozwaniec, a nawet marszałek Edward Rydz-Śmigły. Wszyscy oni gościli tutaj na zaproszenie ostatniego właściciela – hrabiego Zdzisława Skarżyńskiego.[b/]

Niewielka wieś Tarce leży w odległości około 7 km na północny wschód od Jarocina, na wschodnim skraju gminy Jarocin. Graniczy z Bachorzewem, Wilkowyją, Łuszczanowem, Kadziakiem, Lubinią Małą i Racendowem. Wioska ze wszystkich stron jest otoczona lasami.
czytaj dalej
      O trzech Wolicach  
 


Nieczęsto się zdarza, aby w promieniu paru kilometrów znajdowały się trzy miejscowości o tej samej nazwie. Taka sytuacja ma miejsce na Ziemi Jarocińskiej, w gminie Nowe Miasto nad Wartą. Na mapie widnieją trzy wioski o nazwie Wolica. Różnią się tylko określającymi je przymiotnikami. Mamy więc Wolicę Pustą, Wolicę Kozią i Wolicę Nową. czytaj dalej
1 2 Startuj z Życiem!
 Dodaj do ulubionych!
POGODA : JAROCIN
NOWY NUMER

SZYBKI KONTAKT

NAJNOWSZA GALERIA
Jarocin Festiwal 2010 - 30lecie

OGŁOSZENIA DROBNE
 Sprzedam
 Nieruchomości
 Auto-moto
 Praca
 Rolnicze
 Usługi
 Różne
 Towarzyskie
 Informator medyczny

LOKALIZACJA
JAROCIN FESTIWAL


WIEŚCI Z GMIN


SPORT


HISTORIA


KABARET


© 2008 by zyciejarocina.pl do góry